• ساعت : ۱۰:۵۹:۵۹
  • تاريخ :
     ۱۳۹۹/۰۷/۱۶ 
بازدید دكتر بازرگان معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج كشاورزی از ایستگاه تحقیقات چغندرقند مهندس مطهری كرج

بنا بر گزارش روابط عمومی موسسه تحقیقات چغندرقند، بر اساس هماهنگیهای به عمل آمده، روز سه شنبه ۱۵مهرماه، دکتر بازرگان معاون محترم وزیر و رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی به همراه دکتر محمودی معاون توسعه منابع انسانی،  دکتر جوادی معاون پژوهشی و دکتر نوشاد مدیر کل دفتر خدمات فنی و پشتیبانی سازمان از ایستگاه تحقیاتی مهندس مطهری کرج بازدید به عمل آوردند. در این مراسم که دکتر طالقانی رییس موسسه تحقیقات چغندرقند، معاونین، روسای بخشها و محققین و کارشناسان این موسسه، میهمانان را همراهی می نمودند، در ابتدای مراسم دکتر طالقانی ضمن خیرمقدم و خوشامد گویی خلاصه ای از شرح وظایف و فعالیتهای  موسسه و همچنین اهمیت محصول چغندرقند در تولید شکر، اصلاح ومعرفی ارقام جدید چغندرقند مقاوم به بیماریها و قابل رقابت بودن بذور تولید داخل با بذور خارجی و وارداتی با توجه به صرفه جویی در خروج ارز از کشور توضیحاتی برای حاضرین ارائه نمودند.در ایستگاه تحقیقاتی مهندس مطهری واقع در کمال شهر کرج بذور چعندرقند ایرانی و خارجی جهت مقایسه ارقام مختلف در کنار یکدیگر و در شرایط یکسان کشت شده و مورد ارزیابی قرار گرفته اند. همچنین به دلیل اهمیت بحث تولید شکر از گیاهان قندی، سه قطعه از قطعات آزمایشی کشت شده در ایستگاه تحقیقات مهندس مطهری، گیاه سورگوم شیرین، استویا و چیکوری است که با همکاری و مشارکت پزوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی اجرا و نتایج آن منتشر خواهد شد.

در این بخش دکتر ناخدا و دکتر مرادی از محققین و اعضای هیئت علمی پزوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی به عنوان مجریان کشت سورگوم شیرین و استویا توضیحاتی را در خصوص شرایط کشت این گیاهان در کشور بیان کردند. دکتر بازرگان در خصوص بحث نیاز آبی و سازگاری و صرفه اقتصادی این محصولات در کشور سوالاتی را مطرح نمودند. در ادامه دکتر بازرگان از مزارع و آزمایشات چغندرقند و قطعاتی که به دو روش کشت نشایی و کشت مستقیم اجرا شده بود بازدید نمود. دکتر یوسف آبادی مجری این طرح از مزایا و چالشها و همچنین مقایسه این دو روش توصیحاتی را ارائه نمود.

دکتر بازرگان کشت نشایی را روش مناسبی در کنار کشت مستقیم برای کشت در برخی مناطق کشور و زارعینی که دسترسی به ماشین آلات مربوطه را دارند دانست ولی بزرگترین مشکل روش کشت نشایی را هزینه های بالای آن به دلیل عدم تامین و تهیه ماشین آلات برشمرد. رقم چغندر علوفه ای کارا که برای اولین بار در کشور تولید شده است توسط میهمانان  مورد  بازدید قرار گرفت. دکتر رجبی معاون پژوهشی موسسه نیز با ارائه توضیحات در خصوص معرفی دو رقم جدید مقاوم چغندقند به نامهای آسیا و کیمیا و خصوصیات دیگر ارقام تولید شده توسط موسسه خاطرنشان کرد این ارقام پس از کشت در مناطق مختلف کشور و پس جمع آوری اطلاعات آن توسط موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال مورد ارزیابی و ازمایشات مختلف قرار گرفته و  پس از گذراندن آزمونهای مربوطه معرفی میشوند.

دکتر طالقانی علت  وضعیت فروش بذر داخلی و استقبال کشاورزان را قابل رقابت بودن این بذور اعلام کرد و اظهار داشت با توجه به نوسانات قیمت ارز و افزایش قیمت بذور خارجی، انتظار میرود زارعین چغندرکار از بذور ایرانی استقبال بیشتری داشته باشند. دکتر نوشاد نیز توضیحاتی در رابطه با آزمایشاتی که تحت تنش خشکی اجرا شده بود برای بازدیدکنندگان ارائه نمود. در پایان دکتر بازرگان ضمن ضمن تشکر  از فعالیتهایی که در موسسه تحقیقات چغندرقند صورت گرفته و تلاش محققین جهت دستیابی به ارقام جدید و مقاوم چعندرقند ابراز خرسندی نمود. در پایان دکتر بازرگان به همراه معاونین و رییس موسسه و همراهان از گلخانه های تحقیقاتی در شهر جدید هشتگرد که توسط شرکت تعاونی دانش بنیان توسعه گیاهی جهت تکثیر و کشت برخی از محصولات سبزی صیفی همچون : خیار، گوجه فرنگی، بادمجان، ملون و ... فعالیت می نماید بازدید و دکتر گوهری مدیر عامل شرکت توضیحاتی را ارائه نمودند.

 

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.7.4.0
    V5.7.4.0